Ciltteki Kahverengi Lekeleri Yok Eden 10 Doğal Kür

Yaşam

10467 kez okundu.

Kahverengi lekeleri genellikle yüz, sırt, boyun, göğüs, omuzlar ve eller gibi güneşe maruz kalan alanlarında görülür, bunun dışında yaşlanma ve genetik faktörlerde kahverengi lekeler oluşturur. Cildiniz güneşe maruz kaldığında Melanosit hücreleri melanin üretimini arttırarak cilt renginizi koyulaştırır, bunun amacı güneşin zararlı ışınlarından vücudunuzu korumaktır. Fakat bu lekelerden bazıları soyulsanız dahi atılamaz ve kahverengi lekeler olarak cildinizde kalır. İşte bu sorunu evde doğal ürünlerle tedavi etmeniz için 10 yönetemden bahsedeceğiz.Limon suyu, kahverengi lekelerinizden kurtulmak için size yardımcı olabilir çünkü asidik yapısı sayesinde cilt lekelerini ağırtma özelliği vardır. Ayrıca Yumuşak, temiz ve güzel bir cilt görünümü içinde faydası olacaktır. Sadece etkilenen alan üzerinde doğrudan taze limon suyu uygulayın. Soğuk su ile durulamadan önce 30 dakika kadar bekletin. Olumlu sonuçlar fark etmek için iki ay boyunca günde iki kere uygulayın. Eğer hassas bir cilde sahipseniz, limon suyunu; su, Gülsuyu ya da bal ile karıştırarak uygulayın. Bir diğer uygulama yöntemide, limon suyunu şeker ile karıştırıp koyu bir kıvam elde ederek macunsu bir yapıda uygulama yapmaktır.

Ayran içinde barındırdığı laktik asid sayesinde kahverengi lekeleri temizlemede yardımcıdır, ayrıca pul pul olan kurumuş bir cilt içinde faydalıdır. Bir pamuk kullanarak kahverengi lekelerinizin üzerine ayranı uygulayın. Su ile temizlemeden önce bir kaç dakika bekleyin. Sivilceli ya da yağlı bir cilde sahipseniz uygulamadan önce ayranın içine biraz limon koyabilirsiniz. Başka bir seçenekte 4 çay kaşığı limon suyuna 2 çay kaşığı domates suyu ekleyin ve kahverengi lekelerinize uygulayın. Sonuçlardan memnun kalmanız için günde bir ya da iki defa deneyinİyi bir iyileştirici yağdır. Yaşlılık lekelerinden kurtulmak içinde kullanılabilir. Bir pamuğa hint yağını dökün. Lekelerin olduğu bölüme 5 dakika kadar masaj yaparak uygulayın. Bu şekilde en az bir saat açıkta bırakarak bekleyin Geceleri bir kez ve sabahları da bir kez uygulayın bu cilt lekelerinizin solmasına yardımcı olarak, lekelerinizin cilt tonunuza yaklaşmasına yardımcı olucaktır.

Elma Sirkesi cilt lekerini kurutarak hızlı bir şekilde yok olmalarına yardımcı olur. Yarım çay bardağı su ve yarım çay bardağı elma sirkesini karıştırın içine 1 çay kaşığı bal koyun ve karıştırın. Bu karışımı lekelerin olduğu bölümlere uygulayın ve 10 dakika bekledikten sonra yıkayarak çıkartın. 4-5 gün, günde bir kez bunu uygulayın ve lekerinizden kurtulmaya nasıl yardımcı olduğunu görüceksiniz. İsterseniz elma sirkesi direk lekelerinize uygulayabilirsiniz de lakin bu cildinizde acıya sebep olacaktır. Alternatif olarak ise 1,5 çay kaşığı elma sirkesi ile 3 çay kaşığı portakal suyunu karıştırın, lekereinizin olduğu bölüme masaj yaparak uygulayın ve kuruyana kadar bekletin, daha sonra yıkayarak çıkartın. Bu karışımı 4-5 hafta boyunca günde bir ya da iki kez uygulayın.Aloe vera cilt yenilenmesine yardımcı olur ve cilt sorunlarının iyileştirilmesinde kullanılır. Yani güneşten dolayı olmulş olan güneş lekelerinden kurtulmak için en iyi doğal ürünlerden biridir. Taze aloe vera jeli lekelerinzin olduğu bölüme sürün ve kuruyana kadar 30 dakika boyunca bekletin ardından yıkayın ve çıkartın. Bir ay boyunca günde 2 kez tekrarladığınız da düzelmeyi ve iyileşmeyi görümüş olucaksınız. Taze aloe vera jeli bulamıyorsanız piyasadan aloe vera suyu da kullanabilirsiniz.

Sandal ağacı tam bir yaşlanma karşıtı (anti-aging) üründür. Ciltte hiperpigmantasyonu azaltarak kahverengi lekelerinizden kurtulmanıza yardımcı olan bir antiseptik görevi görür. Piyasada Sandal Ağacı yağı, sandal ağacı tozu olarak bulunabilmektedir. 2 yemek kaşığı sandal ağacı tozu, 2 çay kaşığı gül suyu ve 1’er çay kaşığı gliserin ve limon suyunu karıştırın. Noktaların üzerine bu karışımı uygulayın ve doğal kurumaya bırakın ve soğun su ile yıkayarak çıkartın. Lekelerinizden kurtulana kadar haftada bir kaç kez tekrarlayın Başka bir seçenek ise; 1 yemek kaşığı portakal suyu, 1 çay kaşığı limon suyu, 1 kapsül E vitamini ve son olarak 1 yemek kaşığı sandal ağacı tozu ekleyin bunları birbirleriyle iyice karıştırın ve daha son lekelerin olduğu bölümlere uygulayın. Yıkama yapmadan önce 30 dakika kadar bekletin. İyileşme görene kadar haftada bir kaç kez uygulayın. Ayrıca yapılabilecek başka bir kür ise, her gün yatmadan önce bir kaç damla sandal ağacı yağı ile 1 yemek kaşığı zeytin yağı ya da badem yağını karıştırın ve cildinize uygulayın kurumasında sonra yatın ve sabah kalktığınızda temizleme işlemi yapın.

Yaban turpu ise yaşla oluşan cilt lekeleri ve çillerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan fantastik bir bitkidir. Yaban turpunu blender da ezin ve direk cildinize uygulayın yıkamadan önce 20 dakika bekletin, bunu haftada bir kaçkez tekrarlayın. Başka bir seçenek ise çeyrek su bardağı elma sirkesine 8-10 cm lik bir yaban turpu rendeleyin ve bu karışımı 2 hafta boyunca buzdolabınızda bekletin. İki hafta sonra karışımı süzün ve bir parça pamuk yardımıyla cildinize uygulayın. En az 1 ay boyunca günde üç kez bu karışımı cildinize uygulayın.Papaya’daki bazı enzimler ve alfa hidroksit asitler sayesinde yaşlılık lekeleri, cilt lekeleri, sivilce ve diğer cilt sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildinize temiz ve parlak bir görünüm verecektir. Bir yemek kaşığı rendelenmiş Papatyayı kahve rengi lekelerinize sürün, Ilık su ile bölgeyi yıkamadan önce 20 dakika kadar bekletin, Lekelerinin kaybolana kadar günde iki kez uygulayın.Yoğut cilt lekerinizden kurtulmak için iyi ve güvenilir bir seçenektir.Cildinize doğal bir ışıltı verir ve kahve rengi lekelerinizin azalmasına yardımcı olur. Yoğurdu lekeleriniz olduğu bölüme sürün, durulamadan önce 20 dakika kadar bekleyin. Daha hızlı sonuç almak için ise geceleri lekeli bölgelere sürüp kuruduktan sonra uyuyun ve sabah temizleyin. Alternatif olarak ise, 1 yemek kaşığı yoğurda 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 1 çay kaşığı limon suyu koyun. Noktalar üzerine bu karışımı uygulayın ve 30 dakika boyunca kurumasını bekleyin daha sonra temizleyip bir nemlendirici sürün. Bunu haftada bir kaç kez tekrarlayın.Yaşlılık lekeleri ve cilt lekelerinden kurtulmak için bir diğer basit ve uygulaması kolay yol ise soğan suyudur. Soğanın asidik yapısı ve ağırtma özelliği sayesinde cildinizde ki kahverengi lekelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Soğan suyuna ek olarak sarımsak suyunuda deneyebilirsiniz. Günde üç defa ince doğranmış soğanı, lekenin olduğu bölgeye koyun ve bu kısımları ovalayın. Daha sonra yıkyıp durulayın ve nemlendirici sürün. Bir diğer seçenek ise 1 yemek kaşığı soğan suyu ile 2 yemek kaşığı balı karıştırıp cildinizde lekeli bölümlere uygulayın. 15 dakiaka kadar bekletin ve yıkayarak çıkartın, bunu günde 2 kez tekrarlayın.

Yorum Yaz