Kan Şekerinizin Yüksek Olduğunu Gösteren 14 Belirti

Yaşam

4680 kez okundu.

Vücuttaki kan şekeri seviyesi, vücuttaki ana enerji kaynağı olan bir tür şeker olan kandaki glikoz miktarını gösterir. Glikozu yiyeceklerle tüketiyoruz ve vücuttaki tüm hücrelere dağılıyor. Yüksek kan şekeri (kan şekeri) veya teknik olarak hiperglisemi, vücut glikozu doğru kullanamadığında (tip 2 diyabet) veya yetersiz miktarda (tip 1 diyabet) sahip olduğunda oluşur. Bu durum örneğin aylar ve yıllar boyunca daha uzun sürerse, böbrekler, kan damarları, sinirler ve gözler dahil olmak üzere bazı vücut kısımlarına kalıcı olarak zarar verir. Diyabetiklerde, kan şekeri seviyeleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden dolayı arttırılabilir:Aşırı hipoglisemi atak tedavisi (düşük kan şekeri) Bir dozun eksik olması veya diyabet ilacının yanlış bir dozunun alınması Egzersiz eksikliği Stres Soğuk algınlığı gibi bir hastalık Kurutma Öğün aralarında atıştırma gibi Steroid ilaçlar gibi bazı ilaçlar Ek olarak, çocuklar ve genç erişkinler büyüme spurtları sırasında ara sıra hiperglisemi dönemleri de yaşayabilirler.

Yüksek kan şekeri belirtileri Yüksek kan şekeri diyabetin bir belirtisi olduğu için artan kan şekeri seviyeleri mutlaka diyabetiniz olduğu anlamına gelmez. Bazı durumlarda, hiperglisemili insanlar, durumun herhangi bir belirtisi görmezler. Ancak, bunlar yüksek kan şekeri en yaygın belirtileridir: Gece boyunca sık idrara çıkma ve / veya idrara çıkma Bulanık görme Konsantrasyon zorluğu Kuru ağız İktidarsızlık Tekrarlayan enfeksiyonlar Kesik ve yaraların yavaş iyileşmesi Mide sorunları Sürekli yorgunluk veya aşırı yorgunluk Artan susuzluk Kuru ve kaşıntılı cilt Sürekli açlık Aşırı karın yağ / kilo alımı Sinir problemleri Glisemik Gıda ile Kan Şekeri Seviyelerini Azaltın Glisemik İndeks veya basit GI, gıdalardaki kan şekeri seviyesini yükselten bir dizi karbonhidratı gösterir ve 0 ile 100 arasında değişebilir.

Yüksek GI içerikleri düşük GI gıdalarından çok daha hızlı işlenir, bu nedenle ikincisinin tüketimi insülin seviyelerini azaltır. Dahası, bu yiyecekler fazladan kilo vermek için de faydalıdır. Aşağıdaki liste glisemik indeksleriyle birlikte yiyecekleri içerir: Düşük GI gıdaları (0 ile 54 arasında GI içeren yiyecekler düşük Gi yiyecekleridir. Günlük olarak tüketmelisiniz.) Bir yumurta – 0 Bir fincan humus eşittir – 6 Bir bardak brokoli – 10 Bir orta boy sarı soğan – 10 Bir bardak ceviz – 15 Bir bardak kiraz – 22 Bir bardak kaju fıstığı – 22 Bir bardak yoğurt – 23 Bir hindi sucuğu – 28 Bir bardak barbunya fasulyesi – 31 Bir bardak tereyağı fasulyesi – 34 8 ons domates suyu – 38 Bir orta boy elma – 38 Bir bardak spagetti – 42 Bir bardak yeşil üzüm – 46 Ananas suyunun sekiz onsu – 46 Bir büyük havuç – 47 Bir orta portakal – 48 Bir büyük greyfurt – 50 Bir büyük muz – 52 Bir fincan bezelye – 54

Orta GI gıdaları (55 ile 69 arasında Gi içeren yiyecekler ılımlı GI yiyecekleri olarak kabul edilir, bu nedenle onları orta miktarda tüketmelisiniz) Bir bardak kahverengi pirinç – 55 Bir çorba kaşığı çiğ bal – 55 Bir bardak yulaf ezmesi – 58 Bir bardak normal beyaz pirinç – 64 Bir porsiyon makarna ve peynir – 64 Yüksek GI gıdaları (Yüksek Gi gıdaları ölçekte 70 ila 100 arasındadır ve düzenli tüketimleri çeşitli ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu gıdalardan kaçınmanız şiddetle tavsiye edilir) Bir dilim normal beyaz ekmek – 70 2 bardak patlamış mısır – 72 Bir çörek (sırlı) – 76 Bir pirinç keki – 78 Bir orta boy fırınlanmış patates – 85 Bir porsiyon mısır gevreği – 92 50 gram glikoz – 100 Diyetimiz genel sağlığımızı, özellikle kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle, bu hiperglisemi semptomlarını yaşarsanız, bazı diyet değişiklikleri yapmalı ve daha fazla komplikasyona neden olmadan önce doğal olarak dengeyi korumayı denemelisiniz.

Yorum Yaz